DOLAR 32,9479 0.15%
EURO 35,8858 0.02%
ALTIN 2.534,670,01
BITCOIN 2192717-1,21%
İzmir
36°

AÇIK

13:16

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Unutkanlık! – Köşe Yazısı – 22 Ocak 2024
121 okunma

Unutkanlık! – Köşe Yazısı – 22 Ocak 2024

Unutkanlık! Bir çok konu da sıkıntı olduğu gibi Psikolojik sorunların da işareti olabilir! Bazı şeyleri hatırlamakta zorlanıp, sık sık unutkanlık sorunu ile karşı karşıya kalıyor musunuz?

ABONE OL
Ocak 25, 2024 21:42
Unutkanlık! – Köşe Yazısı – 22 Ocak 2024
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Unutkanlık! Bir çok konu da sıkıntı olduğu gibi Psikolojik sorunların da işareti olabilir!

Bazı şeyleri hatırlamakta zorlanıp, sık sık unutkanlık sorunu ile karşı karşıya kalıyor musunuz?
Geçmişte yaşadığınız olayları unutmak veya başınızın üstünde ki gözlüğü nereye koyduğunuzu unutarak aramaya kadar varan ve değişkenlik gösteren unutkanlık, hemen hemen hepimizin günlük yaşamını etkileyen bir durum haline gelmiştir.

Unuttuklarınızı ararken vakit kaybedip, bir çok şeyi de geciktirmişizdir…
Unutkanlık, farklı faktörlerin bir araya gelmesi sonucu ortaya çıkan karmaşık bir durumdur. Yoğun stres altında olmak veya sürekli endişe duymak, beyin fonksiyonlarını etkileyerek unutkanlığa neden olur.

Unutkanlık nedenleri arasında yaşın ilerlemesiyle birlikte beyin fonksiyonlarında doğal olarak bazı değişiklikler meydana gelmesi de yer alır.
Bunun yanı sıra sürekli olarak çok fazla bilgiye maruz kalmak, çoklu görev yapmak veya dikkatin dağıldığı ortamlarda bulunmak, bilgilerin hafızada kalmasını zorlaştırır.
Unutkanlık, hormon seviyelerindeki değişiklikler, özellikle hamilelik, menopoz gibi dönemlerde de ortaya çıkar.

Kafa travmaları ve beyin enfeksiyonları gibi nedenlerle meydana gelen beyin hasarları, hafıza sorunlarına sebep olur ve aşırı alkol tüketimi veya madde kullanımı, beyin fonksiyonlarını olumsuz etkileyerek unutkanlığa neden olur.

Hemen her yaşta ve herkeste görülebilen unutkanlık, günlük yaşamımızı etkileyebilecek konuma geldiğinde riskli bir hal almaktadır ve ileri yaşlarda görüldüğünde ise bazı hastalıkların habercisi de olabilmektedir.

Unutkanlık denildiğinde ilk akla gelen nörolojik bir bozukluğun olabileceğidir.
Fakat nörolojiye unutkanlık şikayetiyle başvuran birçok kişinin unutkanlık sebebinin tıbbı duruma bağlı olmadığı ortaya çıkmıştır. Bu durumlarda psikolojik nedenlere bağlı unutkanlık akla gelmelidir. Malesef özellikle genç ve orta yaş grubun da görüldüğün de daha çok psikolojik nedenlere bağlı olduğu anlaşılmaktadır. Psikolojik unutkanlık için bir diğer önemli durum ise daha çok neyi nasıl unuttuğumuzdur.

Psikolojik unutkanlığınızın olup olmadığını anlayabilmeniz için bazı ölçülere dikkat edebilir ve bu süreçte ne kadar süredir unutkanlık yaşadığınızı tam anlamak önemlidir.
Öncelikle eğer belirli yaşanan bir olayın ardından artan bir unutkanlığınız varsa bu durum olayın sizin için önemli olduğunu düşündürür, bu durum da etkisini tam olarak nasıl olduğunu anlamalıyız.

Olayla ilgili siz farkında olmasanız bile zihninizi meşgul eden önemli bir bilgi ve tetikleyici bir durum olabilir. Travmatik etkiye sahip olaylar zihni fazlasıyla meşgul ederek hafıza da fazla yer işgal ederler, bunun sonucunda travma ya bağlı durumlarda kısmi unutkanlık yaşanabilir.

Anlık, günlük, kişisel olaylar da mesela kapıyı kilitledim mi, mutfağa ne almaya gittim, elimdeki kalemi nereye koydum, marketten alacaklarınızdan unuttuğunuz oluyorsa ve bu durum sıklıkla yaşanıyorsa zihniniz dikkatini toplamakta güçlük çekiyor olabilir.

Kaygı, stres, depresyon, uykusuzluk, üzüntü, dikkat eksikliği ve olumsuz yaşam koşulları gibi birçok neden unutkanlık sebebi olabilir. Bu durum unutkanlığınızın nörolojik bir nedene dayanmadığı ve bazı psikolojik durumlarla ilişkili olduğunu göstermektedir.

Bu durum bizi depresyona götürebilir, Depresyon belirtilerinden birisi de unutkanlıktır.
Unutkanlığınızın yanına keyifsizlik, mutsuzluk, zevk alamama, uyku-iştah sorunları da eşlik ediyorsa depresyon durumuna düşmek üzeresiniz biran önce çözüm için çabalayın ve yaşam tarzınızı şekillendirip farklı bir yön çizin.

Unutkanlık Nasıl Geçer?
Bu bağlamda unutkanlıkla mücadele edebilmek için bir çok çözüm önerisi ve yöntem var;

* Sağlıklı Beslenme;
Beyin sağlığını desteklemek için dengeli bir beslenme alışkanlığı edinmek gerekir. Öncelikle sağlıklı gıda takviyeleri omega-3 yağ asitleri içeren yiyecekler (balık, ceviz), antioksidanlarla zengin özellikle renkli meyve ve sebzeler tüketmek, beyin fonksiyonlarını destekler.
* Lavanta, biberiye gibi bitkisel yağlar aromaterapi için tercih edilebilir.
* Tüketim için de sağlıklı yağlar kısmın da zeytinyağı tercih etmek gerekir.
* Damar sertliğine yol açacak gıdalardan kaçının.
* Zararlı yağlı yemeklerden uzak durun.
* Alkol tüketmeyin.
* Sigara içmeyin.
* Tuzu azaltın.
* Yeterli Uyku, düzenli ve yeterli uyku almak, hafıza ve konsantrasyonunuzu artırır. Geceleri uyuma alışkanlığı edinip, uyku kalitesine özen göstermek bu açıdan çok önem oluşturmaktadır.

* Egzersiz
Düzenli egzersiz yapmak, beyin sağlığını geliştirir. Egzersiz, kan dolaşımını artırarak beyne daha fazla oksijen ve besin maddesinin içerisinde ki vitaminleri taşımaya yardımcı olur.
* Stresi yönetmek, unutkanlığı azaltılır. Meditasyon, derin nefes alma – verme egzersizleri, pozitif enerji, terapi gibi yöntemler stresi azaltmaya yardımcı olur.
* Dikkat ve Konsantrasyon dağıtan faktörleri en alt seviyeye indirmek oldukça önemlidir.
* Zihinsel olarak aktif kalmak, beyin fonksiyonlarını destekler. Bulmaca çözmek, yeni beceriler öğrenmek veya çeşitli aktiviteler hafızanızı güçlendirir.
* Sosyal İletişim süreci
Arkadaşlarınız ve ailenizle düzenli olarak iletişimde olmak, sosyal etkileşimi artırmak zihinsel sağlığı destekler.
* Hafıza Teknikleri öğrenmek, özellikle önemli bilgileri hatırlamak için yardımcıdır, bunun için görsel hafızayı canlı tutmak daha iyi olur, harita çizmek, hikaye oluşturmak önemlidir.
* Eşyalarınız için belirli bir yeriniz olsun.
* Sık sık not alın.
* Yaptığınız işleri yüksek sesle söyleyin.
* Hafıza güçlendirici yardımcıları kullanın.
* Görsel imgelerden faydalanın.
* Anımsatıcıları gruplayarak kullanın.
* Konsantre olun ve rahatlayın.
* Dikkat ve Konsantrasyon.
* Günlük Rutin Oluşturmak.
* Hesap makinesi kullanmayın, hesaplarınızı elle yapın.
* Şiir veya şarkı sözü ezberleyin.
* Telefon numaralarını ezberlemeye çalışın.
* Benzer olmayan nesneler arasında bağlantılar kurun.
* Cep telefonu konuşmalarınızı azaltın.
* Mavinin koyu tonu olan lacivert, sezgileri güçlendiren ve karar vermeyi kolaylaştıran bir etkiye sahip bir renk olarak belirtilmiştir.
Lacivert rengi düşünce gücünü arttırarak karar vermeyi kolaylaştırırken hafızayı da güçlendiriyor.
* Yaşam koşullarındaki olumsuzlukların giderilmesini sağlayacak yöntemleri tercih edin.

 

Bütün güzellikleri tam hakkıyla yaşayıp göreceğimiz güzel bir yıl olması dileğiyle…

 

Köşe Yazısı: Fethiye YILDIRIM

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.