DOLAR 31,0708 0.17%
EURO 33,6790 -0.05%
ALTIN 2.032,040,76
BITCOIN 15887580,11%
İzmir
16°

KAPALI

06:17

İMSAK'A KALAN SÜRE

Türkiye’de Eğitim Sistemi Her Yıl Değişmeye Devam Ediyor
134 okunma

Türkiye’de Eğitim Sistemi Her Yıl Değişmeye Devam Ediyor

Türkiye’de eğitim sistemi, 2002’den beri 16. kez değişti. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk döneminde değişen eğitim sistemi tartışmaları devam ediyor. Her yeni gelen Milli Eğitim bakanı ile sil baştan kurulan kabine sonrası sistem yeniden değişecek mi sorularını akıllara getiriyor.

ABONE OL
Eylül 18, 2023 18:13
Türkiye’de Eğitim Sistemi Her Yıl Değişmeye Devam Ediyor
2

BEĞENDİM

ABONE OL

Köşe Yazısı: Fethiye YILDIRIM

Türkiye’de eğitim sistemi, 2002’den beri 16. kez değişti. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk döneminde değişen eğitim sistemi tartışmaları devam ediyor. Her yeni gelen Milli Eğitim bakanı ile sil baştan kurulan kabine sonrası sistem yeniden değişecek mi sorularını akıllara getiriyor.

Okullar haftanın 5 günü (Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma) eğitim ve öğretim devam edecek. Cumartesi ve Pazar günleri ise resmi tatil olarak sistem devam edecek.

 

Yeni 2023 – 2024 dönemine ait değişiklik ve kanunlar şu şekilde belirlendi;
Lisede sınıfta kalma geri döndü.
Sınavlar yazılı olacak.
Ortaokul ve liselerde ortak sınav yapılacak. İlkokullarda ise sınav yok.

 

Eğitim sistemi değişmeyecek, yürürlüğe konulan 4+4+4 sistemiyle Eğtiim-Öğretim hayatına devam ediyor.
Yeni dönemde yapılan düzenlemeye göre tüm ülkede ortak uygulama birliği oluşturmak için orta öğretimde uygulamalı sınavlar hariç, yazılı sınavlar belirlenen ortak tarihlerde yapılacak. Yani okullarda yer alan aynı sınıftaki tüm şubeler ilgili derslerde aynı soruları yanıtlamak için eş zamanlı olarak sınava girecek. Liselerde sınavlar yazılı olacak

 

Devamsızlık konusunda karar:
Art arda iki gün özürsüz devamsızlık yapan öğrencinin durumu velisine bildirilecek, gerekirse veli okula çağrılacak.
Devamsızlık süresi özürsüz 10 günü, toplamda 30 günü aşmayan öğrenciler başarı puanlarına da bakılarak bir üst sınıfa geçebilecek.
Bir çok veliyi sevindirecek güzel bir karar da Cep telefonu yasağı
Yeni dönem için bir diğer yenilik de cep telefonu yasağı. Artık öğrenciler cep telefonlarıyla derse giremeyecek. Öğretmenler de sınıfta cep telefonu ile vakit geçirmeyecek.
Lisede sınıfta kalma geri döndü. Sınavlar yazılı olacak. Ortaokul ve liselerde ortak sınav yapılacak. İlkokullarda ise sınav yok. Okulların açılmasına kısa bir süre kala, yeni dönem için çok sayıda yenilik de hayata geçirildi.

 

Diğer bir karar da öğrencileri ders çalışmaya ve odaklanmaya teşvik edecek önemli bir uygulama olacaktır.
Artık 50 başarı puanı sınıf geçmek için yeterli olmayacak. Yıl sonu başarı puanı 50 olan ve sadece 1 dersten başarısız olanlar doğrudan bir üst sınıfa geçebilecek. Ortalaması 50 olan öğrencilerden 3 dersten başarısız olanlar ise sorumlu olarak bir üst sınıfa geçebilecek.

 

Okul öncesi ve ilkokul 1,2,3 ve 4. sınıflarda değerlendirme sınavla yapılmayacak. Yani ilkokulda yazılı sınavlar tamamen kaldırıldı.
4.sınıflarda öğrenci notları öğrenci gelişimine göre dosya verilecek.

Okullarda sınav haftası uygulaması yapılacak. Sınavların hangi tarihlerde yapılacağı öğretim yılı başında ilan edilecek.

Diğer taraftan liselerdeki sınavlar, artık sadece yazılı yoklama şeklinde yapılacak. 6698 sayılı kanunda yer verilen, kişinin açık rızası aranmaksızın kişisel verilerinin işlenmesini mümkün kılan durumlar dışında öğrencilere ait kişisel veriler veli, vasi veya ilgili kişinin açık rızası olmaksızın işlenemeyecektir.

 

Diğer önemli konu MEB bu yıl Açıköğretim ile ilgili değişiklikler gerçekleştirdi.
Mevzuat düzenlemeleriyle liselerde devamsızlık koşulları yeniden düzenlendi, sınıf tekrarı yeniden uygulamaya konuldu ve açık öğretime geçişler zorlaştırıldı.

 

Bu kapsamda açık liselere, sadece istisnai durumda olan öğrenciler kayıt olabilecek.
Ayrıca liselerde öğrencilerin 50 ortalamayla sınıf geçebilmesine yönelik uygulamaya son verildi. Yıl sonu başarı puanı 50 olmak kaydıyla en fazla 1 dersten başarısız dersi bulunanlar doğrudan bir üst sınıfa geçebilecek.

 

Yeni ders ortalaması 50 olan öğrencilerden en fazla 3 dersten başarısız olanlar, sorumlu olarak bir üst sınıfa geçebilecek, 4 ders ve üzeri zayıfı olan öğrenciler sınıf tekrarı yapacak. Alt sınıflar da dahil toplam 6 dersten fazla başarısız dersi bulunanlar da sınıf tekrar edecek. Bu uygulama, 2023-2024 eğitim öğretim yılından itibaren kademeli olarak uygulanacak.

 

 

AÖL’ye geçiş şartları

Millî Eğitim Bakanlığınca, örgün eğitimden açık öğretim liselerine geçişleri sınırlandıran yönetmeliğin ardından bu liselere geçişlerle ilgili usul ve esasları belirleyen genelge yayımlandı.
Açık liselere geçişlere izin verilecek istisnai durumlarla ilgili usul ve esasların belirlendiği genelge kapsamında “Özel Eğitim Değerlendirme Kurulu Raporu” ile birlikte geçerli “Engelli Sağlık Kurulu Raporu” veya “Çocuklar İçin Özel Gereksinim Raporu (ÇÖZGER)” olan, anne veya babası vefat eden, Sosyal Hizmetler Kanunu kapsamında hakkında koruma kararı verilen veya koruyucu aile yanına yerleştirilen, Türk Medeni Kanunu’nun 305 inci maddesine göre evlatlık edinme öncesi bir yıllık geçici bakım sürecinde olan öğrencilerle Çocuk Koruma Kanunu kapsamında hakkında eğitim veya bakım tedbiri kararı verilenler hariç, örgün ortaöğretim kurumlarından açık öğretim liselerine nakil ve geçiş yapılamayacak.

 

AÖL sınavlarında öğrencilere sorumlu olunan her dersten 20 soru yönetilirken sınav süresi 25 dakika oluyor. Geçtiğimiz dönem ders geçme notu alt sınırı 45 olarak belirlenmişti. Bu yılda benzer şekilde ders geçme notunun aynı kalması bekleniyor. Milli Eğitim Bakanlığı daha önce yayınladığı takvimde 1. dönem sınavları için tarihi duyurmuştu. Eylül ayının ikinci haftası gelirken sınavlara kaç gün kaldığını merak eden açık lise öğrencileri hazırlıklarını sınav tarihlerine göre yapacak.

 

Ortaokulu, Açık Öğretim Lisesi, Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi ve Mesleki Açık Öğretim Lisesi 2023-2024 eğitim öğretim yılı 1. dönem sınavlarının Aralık ayında uygulanacağı bilgisi paylaşılmıştı. Sınavın günü ve saatine ilişkin bir bilgilendirme henüz yok.

 

AÖL Açık Liseye geçiş şartları ve kimlerin açık liseye geçebileceği MEB tarafından yapılan açıklamayla kesinleşti. Milli Eğitim Bakanlığı, okullarda yeni dönemde daha önce de belirttiği gibi bir takım yenilik kararları aldı. Bunlardan biri de Açık liseye geçiş şartları oldu. Örgün eğitimden açık liselerine geçiş durumu da merak ediliyor. Geçtiğimiz günlerde Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlanmıştı. Yönetmelikle açık liseye geçişlere de kısıtlama getirildi. MEB’in aldığı kararın ardından açık liseye geçiş, AÖL geçiş başvuruları ne zaman, MEB tarafından alınan kararla beraber gündeme geldi. Milli Eğitim Bakanlığı, açık öğretim liselerine nakil ve geçiş ile ilgili alınan kararı duyurdu. Buna göre Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), örgün eğitimden açık öğretim liselerine geçişleri sınırlandıran yönetmeliğin ardından, bu liselere geçişlere izin verilecek istisnai durumlarla ilgili usul ve esasları da belirledi.

 

MEB’den gelen açıklamada, ‘Örgün ortaöğretim kurumlarında okuma hakkını kaybeden öğrenciler dışındakilerin örgün ortaöğretim kurumlarından açık öğretim liselerine nakil ve geçiş yapamayacakları hükme bağlanmıştır.’ ifadeleri kullanıldı.

 

MEB’den gelen açıklama şu şekilde:
“2023-2024 Eğitim ve Öğretim yılına mahsus olmak üzere deprem bölgesindeki Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş, Malatya, Osmaniye illeri ile Gaziantep ilinin Islahiye ve Nurdağı ilçelerinde geçici barınma merkezlerinde (konteyner kent, çadır kent vb.) ikamet eden ve taşıma yolu ile eğitim hizmeti alanlar, istemeleri ve durumlarını belgelendirmeleri hâlinde açık öğretim liselerine nakil ve geçiş yapabilecek.

Örgün ortaöğretim kurumlarında okuma hakkını kaybeden öğrencilerin açık öğretim liselerine geçişlerine yönelik bilgilendirme ve yönlendirme işlemleri kayıtlı bulundukları eğitim kurumunca yapılacak. Diğer öğrencilerin açık öğretim liselerine geçiş ön onay işlemleri, kayıtlı bulundukları okulun bağlı olduğu il/ilçe Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonu marifetiyle, mazeret durumlarını gösterir resmî belgeye dayalı olarak gerçekleştirilecek.

 

Yönetmelikle ifade edilen “Bakanlıkça mazereti uygun görülen” ibaresi kapsamında; “Sınıf tekrarına kalanlardan, ilgi Yönetmelik’in 59 uncu Maddesi birinci fıkrasının (a) bendi hükümlerine göre öğrenim hakkı devam edenlerden bu yönde talepte bulunanlar; iş veya iş yeri değişikliği nedeniyle ikamet yerini değiştiren veli/vasisinin yeni ikametinin bulunduğu il/ilçede eğitimini sürdürebileceği okul türü bulunmayanlar; ilköğretim okulu/ortaokul veya imam hatip ortaokulu mezunu olup herhangi bir örgün ortaöğretim kurumunda kaydı olmayanlar ile çeşitli nedenlerle dokuzuncu sınıfta özürsüz devamsızlık hakkını dolduranlar; açık öğretim liselerinin yurt dışı programına kayıt yaptırmak isteyenlerden, açık öğretim liselerine kayıt şartlarını taşıyanlar yaş şartı aranmaksızın; yurt dışında öğrenim görmüş olanlardan denklik belgelerinde belirtilen öğretim düzeylerinin açık öğretim liseleri kayıt şartlarını taşıması hâlinde yaş şartı aranmaksızın; Diyanet İşleri Başkanlığınca açılan Kur’an kurslarında hafızlık ve bu alanı destekleyici Arapça eğitimi alanlar ile Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğünün hafızlık modüllerine kayıtlı olanlar; millî sporcular dışında bireysel veya takım sporlarında en az üç yıl faal lisanslı olarak yarışmalara katılan sporcular ve Türkiye olimpik hazırlık merkezleri ile sporcu eğitim merkezlerine kayıtlı olanlar; 2023-2024 eğitim öğretim yılına mahsus olmak üzere deprem bölgesindeki Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş, Malatya, Osmaniye illeri ile Gaziantep ilinin İslahiye ve Nurdağı ilçelerinde geçici barınma merkezlerinde ikamet eden ve taşıma yolu ile eğitim hizmeti alanlar istemeleri ve durumlarını belgelendirmeleri hâlinde açık öğretim liselerine nakil ve geçiş yapabilecekler.

 

BAŞVURU TARİHLERİ
MEB “Açık liseye geçişler için zaruri şartların belgelendirilmesi kaydıyla 15 Eylül-16 Ekim 2023 tarihleri arasında il veya ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarına başvuru yapılması gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Bu dönem AÖL sınavları online mı, yüz yüze mi? Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin açıklamasında “ Pandeminin yarattığı kısıtlılıklar çerçevesinde özellikle açık Lise sınavlarının elektronik ortamda yapma süreci vardı. Şimdi tekrar eski haline dönüştürüp açık liseye geçişleri bir prosese bağlamak istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

 

Sınavlar;
1. dönem ilk sınavlar Ekim ayı son haftası ile Kasım ayı ilk haftasında, ikinci sınavlar ise Aralık sonu ya da Ocak başında olacak. 2. dönemde de Mart sonu ya da Nisan başı ile Mayıs ayı son haftası ve Haziran ayı ilk haftası sınav dönemi olacak.

Öğretmenlerimizle ilgili de bir önemli bir not
Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, katıldığı canlı yayında öğretmen atamalarında, mevcut sistemde atamaların yüzde 100 mülakat puanıyla yapıldığını belirten Bakan Tekin, “Biz yüzde 50-50 yapmak istiyoruz. KPSS yüzde 50, mülakat yüzde 50.

30 büyükşehirde mülakat yapılacağını belirten, Mülakatta öğretmen adaylarına “bize ders anlatın ” diyeceğiz. İletişim becerisi, konuyu anlatım, sorun çözme becerisini ölçeceğiz” diyerek değişiklikler yapılacağını belirtti.

Yeni sisteme göre ilk üniversite sınavı 2024 yılında yapılacak. Bakan Selçuk kendi zamanında, yeni eğitim sisteminin amacının öğrencilerin becerilerini artırmak, ilgi ve yeteneklerine uygun bir eğitim vermek ve dünyayla yarışabilecek bir nesil oluşturmak olduğunu belirtmişti.

Yeni Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin sistem üzerinde değişiklik yapacak mı yeni süreçte birlikte göreceğiz.

Başarılı, güzel bir eğitim ve öğretim yılı olması dileğiyle.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.