DOLAR 32,9479 0.15%
EURO 35,8858 0.02%
ALTIN 2.534,670,01
BITCOIN 2192717-1,21%
İzmir
36°

AÇIK

13:16

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Rekor sıcaklıkların yaşandığı haziranda orman yangınları geçen yıla göre yaklaşık 5 kat arttı
39 okunma

Rekor sıcaklıkların yaşandığı haziranda orman yangınları geçen yıla göre yaklaşık 5 kat arttı

Yangınların büyük çoğunluğu dikkatsizlik ve ihmalden. "Orman Benim Kampanyası"nda 313 ton atık toplandı"

ABONE OL
Haziran 22, 2024 16:38
Rekor sıcaklıkların yaşandığı haziranda orman yangınları geçen yıla göre yaklaşık 5 kat arttı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yangınların büyük çoğunluğu dikkatsizlik ve ihmalden.

Avrupa Birliği’nin (AB) Copernicus uydu izleme sistemiyle yapılan ölçümlere göre, tüm dünyada mart, nisan ve mayıs aylarının en sıcak aylar olmasıyla birlikte, 2024 ilkbaharı tarihe “tüm zamanların en sıcak ilkbaharı” olarak geçti. Türkiye‘de de sıcak geçen kış ve ilkbaharın ardından haziran ayında birçok kentte hava sıcaklığı 40 dereceyi aştı, bazı şehirlerde rekor sıcaklık değerleri kaydedildi.

Yüksek sıcaklık yangın riskini de artırdı. Orman altı bitki örtüsünün daha erken kuruması alevlerin daha etkili olmasına neden oldu. Orman yangını sezonunun başladığı 1 Haziran’dan bu yana birçok kentte çok sayıda yangın çıktı.

Orman Genel Müdürlüğünden alınan verilerine göre, Türkiye’de geçen yıl 1-21 Haziran döneminde 84 orman yangını çıkarken, bu yılın aynı döneminde yaklaşık 5 kat artışla 399 yangın kayıtlara geçti. Geçen yıl bu dönemde yangınlardan 41 hektar, bu yıl ise 2 bin 548 hektar ormanlık alan zarar gördü.

1-21 Haziran döneminde geçen yıl orman dışı 155 yerde yangın çıktı, bu yıl ise 551 orman dışı noktada yangın yaşandı.

 

“Yakıt deposu haline geliyor”

Sıcaklığın orman yangınları açısından olumsuzluk oluşturduğuna dikkati çeken Türkeş, şunları kaydetti:

“Giderek daha sıcak bir dünya, yağış rejiminin değişmesi, aynı şekilde giderek daha sıcak bir Türkiye, yazı kurak ve çok sıcak Akdeniz ikliminin egemen olduğu coğrafyanın genişleme eğilimi içinde olması, hava sıcaklıklarının giderek daha yüksek olması, ardışık sıcak hava dalgalarının sıklığının, süresinin, şiddetinin artması yaz kuraklığıyla da birleştiği zaman bütün bitki örtüsü, ormanlar, makiler, tarım alanları, meralar patlamaya hazır, büyük yangınlara elverişli yakıt deposu haline geliyor. Bugünlerde bu etkiyi haziranda görmeye başladık. Türkiye’de, yüksek yangın tehlikesini yaratan hava koşulları iklim değişikliğiyle birleştiğinde orman yangınları daha sık, daha büyük olma eğilimi içine giriyor.”

Prof. Dr. Türkeş, orman yangınlarına karşı geleneksel kriz tabanlı yangın yönetiminden risk tabanlı proaktif ve bütüncül yangın yönetimi döngüsüne geçilmesinin önemine işaret etti.

 

Türkiye yangınlarla mücadele ediyor.

İzmir Torbalı, Siirt, Çanakkale, Gaziantep, Diyarbakır, Mardin, Uşak bir çok il ve ilçede yangınlar devam edip , bazıları kontrol altına alınırken Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı OGM yetkilileri,  tatillerde mesire ve orman alanlarını tercih edecek vatandaşları, mangal yakmamaları ve yangın riski oluşturabilecek cam, plastik ve kağıt gibi atıklar bırakmamaları konusunda uyardı.

 

 

Yangınların büyük çoğunluğu dikkatsizlik ve ihmalden.

 

OGM verilerine göre, geçen yıl ormanları tahrip eden yangınlar 15 bin 520 hektar alanda etkili oldu. Sebebi belirlenen yangınlardan 2 bin 88’inin ihmal, dikkatsizlik ve kaza sonucu çıktığı kayıtlara geçerken 92 olayda alevlerin yükselmesine kasıtlı girişimler yol açtı. 399 yangının sebebi ise yıldırım gibi doğal olaylar olarak belirlendi.

Türkiye’de 23,3 milyon hektar ormanlık alan bulunuyor. Bu alanın 12,5 milyon hektarı “orman yangınlarına karşı hassas” olarak değerlendiriliyor.

Kurum ise buralarda çıkabilecek yangınlara karşı önleme tesisleri inşa ediyor. Yerleşim yerleri veya tarım alanlarıyla ormanlar arasında yangına dayanıklı türlerle şeritler oluşturuluyor. Böylece yerleşim yerlerinden veya tarım arazilerinden çıkan yangınların ormanlara sıçraması önleniyor.

Ormanların yanıcı madde yükünün azaltılması amacıyla da çalışmalar gerçekleştirilirken yol kenarlarındaki yanıcı maddeler temizleniyor ve ağaçların budaması yapılıyor.

 

İzmir ve Manisa‘da bu ay 165 yangına müdahale edildi

İzmir Orman Bölge Müdürlüğü yaptığı açıklamada haziran ayında İzmir ve Manisa illerinde 45’i orman, 120’si kırsal yangın olmak üzere toplam 165 yangına müdahale edildiğini bildirdi.

Orman Benim Kampanyası”nda 313 ton atık toplandı

Temizlik çalışmaları kapsamında bu yıl “Orman Benim Kampanyası” düzenlendi. Ülke genelinde 3 Mayıs’ta başlatılan kampanyayla toplumsal bilincin artırılması ve ormanlar üzerindeki tehditlerin önüne geçilmesini hedefleniyor.

Etkinliklerde başta yol kenarları olmak üzere ormanların bakım çalışmaları ve atıklardan temizlenmesi, bilgilendirme seminerleri ve farkındalık oluşturma faaliyetleri gibi birçok aktivite yapıldı.

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı tarafından Muğla’dan başlatılan ve ülke çapında büyük ilgi gören kampanya kapsamında 313 ton atık toplandı.

 

Kaynak AA

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.