DOLAR 32,8437 0.22%
EURO 35,2221 0.36%
ALTIN 2.444,14-0,55
BITCOIN 2161828-0,75%
İzmir
38°

AÇIK

20:45

AKŞAM'A KALAN SÜRE

İEF Gençlik Temasıyla 92’nci Kez Kapılarını Açıyor
119 okunma

İEF Gençlik Temasıyla 92’nci Kez Kapılarını Açıyor

Bu yıl 92. kez kapılarına açacak İzmir Enternasyonal Fuarı’nın tanıtım toplantısı düzenlenen törenle gerçekleşti. Törende konuşan Başkan Soyer, “Ülkemizin dört bir yanında bulunan tüm gençleri fuar kapsamında etkinliğimize bekliyoruz” dedi

ABONE OL
Ağustos 31, 2023 17:27
İEF Gençlik Temasıyla 92’nci Kez Kapılarını Açıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İzmir dopdolu bir etkinliğe ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Bu yıl ‘Gençlik’ temasıyla kapılarını açacak olan 92. İzmir Enternasyonal Fuarı, gençlerin vizyonunu yansıtırken, şehrin dinamizmini ve kültürel zenginliğini de sergilemeyi amaçlıyor. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer önderliğinde gerçekleşecek fuara, İZFAŞ Genel Müdürü Canan Karaosmanoğlu Alıcı, Migros Güney Ege Temsilcisi Güneş Fırıldak, FOLKART Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, İzmir Kent Konseyi Gençlik Konseyi Yürütme Konseyi Üyesi Sedef Ünver, Avrupa Gençlik Başkenti Koordinasyon Kurulu üyesi Fulya Yoldaş, İzmir Gençlik Belediyesi Başkanı Kaan Levent Bozdağ katıldı.

 

1- 10 Eylül 2023 tarihleri arasında 10 gün sürecek etkinliklerle her yıl olduğu gibi ticaret, kültür, sanat ve eğlencenin merkezi olacak. Programda açılış konuşmasını yaparak 10 gün boyunca devam edecek olan Enternasyonal Fuarı’nın içeriğinden bahseden İZFAŞ Genel Müdürü Canan Karaosmanoğlu Alıcı, “Türkiye’nin fuarcılık serüvenini başlatan, imza attığı ilkler ve yeniliklerle ülkemizin ticari ve kültürel hafızasını içinde barındıran, Cumhuriyet mirasımız İzmir Enternasyonal Fuarı, 92. yılında da Kültürpark’ta dünyayı bir araya getirmeye hazırlanıyor.

 

1 – 10 Eylül 2023 tarihleri arasında 10 gün sürecek etkinliklerle her yıl olduğu gibi ticaret, kültür, sanat ve eğlencenin merkezi olacak İzmir Enternasyonal Fuarı, İzmir’in “2026 yılı Avrupa Gençlik Başkenti Finalisti” olmasına özel “Gençlik” temasıyla düzenleniyor. Bu yıl Fuar, kentin gençlerle olan bağını daha da güçlendirecek ve hayallerine erişebilen, becerilerine güvenen gençlerin, geleceğe yönelik mücadelesine güç katacak. Cumhuriyetimizin 100. yılında İzmir Enternasyonal Fuarı, köklü geçmişi ve ilerici yapısıyla yeni yüzyıla kapılarını, gençliğin gücü, enerjisi ve öncülüğüyle açacak. İzmir’in 2026 Avrupa Gençlik Başkenti adaylığına katkı sağlayacak. İzmir Enternasyonal Fuarı’nın bu yılki teması olan “Gençlik”, kentin 2026 Avrupa Gençlik Başkenti adayı olmasının da bir yansıması olarak öne çıkıyor” diye konuştu.

ÖNCELİĞİMİZ GENÇLER


Törende konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, gençlerin her zaman ön planda tuttuklarını ve bu yüzden bu yılki temanın gençlik olduğuna değinerek, “92’nci yılında gençlik temasıyla başlamamızın temel bir gerekçesi var. Cumhuriyet ikinci yüzyılına gençlerle girecek ve biz de bunu taçlandırmak istiyoruz. Gençler birbirinden ilham alsın, kucaklaşsın istiyoruz. O nedenle gençlik teması bizim için mutlaka atılması gereken bir adımdı. Aynı zamanda 2026 Avrupa Gençlik Başkenti Adaylığı başvurumuz var. Kasım ayında 2026’ya ev sahipliği yapacak şehir belirlenecek. Bir yerde de buna hazırlık olsun istedik. Cumhuriyetin ikinci yüzyılına girerken İEF’te gençliği çok daha fazla öne çıkarmak istedik. Bu fuarda, uluslararası tekstil fuarını ilk kez ziyaretçilerimizle buluşturmuş olacağız ve 25 ülkeden 61 katılımcının yer alacağı bir bienal gerçekleşecek. 100 bin metrekare alan hazırlandı. Ziyaretçilerimiz Pakistan Pavyonu’nda zaman tüneline girecek, müzikler, spor oyuncularının temsilcilerinin söyleşileri olacak. Altay, İzmirspor, Göztepe ve Karşıyaka Spor Kulüpleri yer alacak. Gençlerin, sanatın, sporun buluşacağı çok renkli bir etkinlik olacak. İlk kez karnaval tadında renkli bir kortej hazırladık. Başlangıcından sonuna kadar keyifli günler bizi bekliyor¨ ifadelerini kullandı.

 

GENÇLERE UMUT VERELİM İSTİYORUZ

 

Türkiye’nin son zamanlarda karamsar bir iklimden geçtiğini ve özellikle gençlerin geleceğe dair umutlarının günden güne tükendiğini belirten Soyer, “Birbirimizle kucaklaşmaya, birbirimizden moral almaya ihtiyacımız var. Türkiye’nin her yerindeki gençlerine sesleniyorum: 1-10 Eylül’de gelin İzmir’e, akranlarınızla buluşun. Heyecanlıyız, 92’nci kez fuarımız kapılarını açtığında Türkiye’ye umut olalım istiyoruz. Türkiye’nin her yerindeki gençlere umut verelim istiyoruz. Gelecek gençlerin elinde çok daha güzel olacak¨ diye konuştu.

 

BÜYÜK ONUR VE GURUR DUYDUK

İEF’in sponsorlarından Folkart’ın Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, “Fuar’ın çok iyi geçeceğini, milyonun üzerinde katılımcı olacağını düşünüyorum. Çünkü çok iyi hazırlık yapıldı. 2016’dan bu yana Fuar’ın ana sponsorluğunu üstleniyoruz. Bu sene de bizi ana sponsor olarak görmek istedikleri için teşekkür ediyorum. Bizim için çok büyük bir gurur ve onur duyduk” dedi Migros olarak fuara etkinlik sponsoru olarak katılarak bu anlamlı fuara destek olmanın mutluluğunu yaşıyoruz diyen Migros Kuzey Ege Direktörü Güneş Fırıldak, “Gençlerimiz Cumhuriyetin 100’üncü yılına enerji, yenilik getiriyor. Gençlik teması bizim de kurumsal değerlerimizle uyuşuyor. Fuarda da yer verdiğimiz aile projelerimiz bu vizyonumuzun somut bir örneği. Aile kulüpleri sosyal yaşamda daha aktif rol almanın ve hayat boyu öğrenmenin kapılarını aralıyor. Bu organizasyonun gerçekleşmesi için emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bu etkinlik sadece ticaret ve ekonomi değil, kültürlerin buluşması, yeniliklerin ortaya çıkması anlamında da önemli bir yer tutuyor. Birlikte nice başarılara ve aydınlık yarınlara ilerlemek dileğiyle¨ diye konuştu.

 

ONUR KONUĞU İL ŞANLIURFA

Bu yıl İzmir Enternasyonal Fuarı’nın onur konuğu il Şanlıurfa oldu. Şanlıurfa, bütün yönleriyle, ekonomik, sosyal, kültürel, tarihsel değeriyle Kültürpark’ın Dokuz Eylül Kapısı girişindeki 2 bin metrekarelik alanda yer alacak.

 

ETKİNLİK BOYUNCA ÜNLÜ İSİMLER SAHNE ALACAK

Ziyaretçiler, eylül akşamlarında keyif dolu anlar yaşamak için Fuar konserlerinde buluşacak. Uzun yıllardır Fuar’ın vazgeçilmezi olan Çim Konserleri, Rock&More Sahnesi ve Mogambo Geceleri’nde, ziyaretçiler günün yorgunluğunu atıp doyasıya eğlenecek.

Çi̧m Konserleri Sahnesi’nde; 1 Eylul̈’de Simge Sağın, 2 Eylül’de Teoman, 3 Eylül’de Serdar Ortaç,̧ 4 Eylül’de Volkan Konak, 5 Eylül’de Sibel Can, Migros sponsorluğunda gerçekleştirilecek 6 ve 7 Eylül̈ günü ̈konserlerinde Yüzyüzeyken Konuşuruz ve Funda Arar, 8 Eylul̈’de Athena, 9 Eylül’de Tan Taşçı, 10 Eylül’de ise Haluk Levent sahne alacak.

Konserler saat 21.00’de başlayacak. Kültürpark 3 No’lu Hol önünde 2 Eylül’de başļayacak Rock&More Sahnesi de sırasıyla Gaye Su Akyol, Onur Özdemir, Mary Jane, Eypio, Mavi Gri, Ufuk Beydemir ve Mengene’yi müzikseverlerle buluşturacak. Konserlerin başlama saati 20.00 olacak.

Mogambo Geceleri’nde de Fuar boyunca müzik durmayacak. Rubato 1 Eylül, Mirkelam 2 Eylül, Cem Adrian 3 Eylül̈, Ayta Sözeri 4 Eylül̈, Emre Altuğ 5 Eylül, Fatih Erkoc ̧6 Eylul̈, Yaşar 7 Eylül̈, Birsen Tezer 8 Eylül̈ ve Hüsnü Arkan 9 Eylül günü Mogambo’da sahne alacak.

ULUSLARARASI TEKSTİL BİENALİ’NE EV SAHİPLİĞİ YAPACAK

Açıldığı günden bu yana ilklere imza atan İzmir Enternasyonal Fuarı, bu yıl da Türkiye’de ilk kez düzenlenecek Uluslararası Tekstil Bienali’ne ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Fuarla eş zamanlı olarak 4 Eylül tarihinde kapılarını açacak Tekstil Bienali’ndeki eserler, Fuar boyunca Atlas Pavyonu’nda sanatseverlerle buluşacak. Yazar, sanatçı Nihat Özdal’ın küratörlüğünde, 17 farklı ülkeden 57 sanatçının yer alacağı Tekstil Bienali; 4 Eylül – 24 Kasım tarihleri arasında Atlas Pavyonu, Pakistan Pavyonu, Agora, Namazgâh Hamamı, Etz Hayim Sinagogu, Alga Çikolata Fabrikası, Ahmet Ağa Konağı ve Vakıflar Konağı’nda da ziyarete açık olacak.

 

GENÇLİK TEMALI FİLMLER İZLEYİCİYLE BULUŞACAK

Sinema Burada Film Günleri’nde de 8 -10 Eylül tarihleri arasında İzmir Sanat Merkezi’nde gençlik temalı filmler izleyicileri bekleyecek. 16:30 ve 19:30 seanslarında Kahvaltı Kulübü, Juno, Çekmeköy Underground, Örümcek Adam: Örümcek Evrenine Giriş, Ben, Earl ve Ölen Kız ile Whiplash filmleri, ücretsiz olarak gösterimde olacak.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.