DOLAR 32,9495 0.15%
EURO 35,8606 -0.05%
ALTIN 2.545,780,44
BITCOIN 2201637-0,85%
İzmir
36°

AÇIK

13:16

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Çocukluk Çağında Obezite – Köşe Yazısı – Şubat 2024
152 okunma

Çocukluk Çağında Obezite – Köşe Yazısı – Şubat 2024

Çocukluk çağında obezite çocukları ve ergenleri etkileyen ciddi bir tıbbi durumdur. Birçok obez çocuk özellikle ebeveynlerden bir veya her ikisinin de obez olduğu durumlarda obez yetişkinler haline gelmektedir.

ABONE OL
Şubat 19, 2024 01:26
Çocukluk Çağında Obezite – Köşe Yazısı – Şubat 2024
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çocukluk çağında obezite çocukları ve ergenleri etkileyen ciddi bir tıbbi durumdur. Birçok obez çocuk özellikle ebeveynlerden bir veya her ikisinin de obez olduğu durumlarda obez yetişkinler haline gelmektedir. Çocukluk çağında görülen obezite diyabet, yüksek tansiyon, kolesterol, karaciğer ya da böbrek hastalıkları gibi rahatsızlıkların yolunu açmaktadır. Bunun yanında zayıf özgüvene ve depresyona neden olabilir.

Çocukluk çağında görülen obeziteyi yenmenin en iyi yöntemlerinden biri ailenin tüm yeme ve egzersiz alışkanlıklarını iyileştirmektir. Bu davranışlar ebeveynlerin çocuklarının sağlığını şimdi ve gelecekte korumasına yardımcı olur.

Doktora Ne Zaman Başvurmalıyım?

Ebeveynler çocuklarının fazla kilo aldığından endişe ediyorsa doktora başvurmalıdır. Doktor çocuğun büyüme ve gelişme durumunu, ailenin boy kilo ağırlık geçmişini, yaşıtlarına kıyasla ne durumda olduğunu dikkate alacaktır. Bu veriler çocuğun kilosunun sağlıksız bir aralıkta olup olmadığını belirlemeye yardımcı olabilir.

Çocukluk Çağında Obezite Önlenebilir mi?

Çocukluk çağında obeziteyi önlemenin kesin bir yolu bulunmasa ve bazı durumlarda genetik faktörler etkili olsa da ebeveynlerin alabileceği türlü önlemler obezitenin görülme ihtimalini azaltmaya yardımcı olacaktır.

Çocuğun şekerli içecek tüketimini sınırlamak, bol miktarda meyve ve sebze tüketmesini sağlamak, özellikle fast-food restoranlarında olmak üzere dışarıda yemek yemeyi sınırlamak ve dışarıda yemek yendiğinde çocuğa daha sağlıklı seçimler yapmayı öğretmek, yaşa uygun porsiyon boyutları belirlemek, gün içinde ekrana bakma süresini sınırlamak ve çocuğun yeterince uyku aldığından emin olmak obezitenin önüne geçmede alınabilecek önlemler arasında sayılabilir.

Çocukluk Çağında Obezite Tedavisi

Çocukluk çağında görülen obezitenin tedavisi çocuğun yaşına ve başka tıbbi durumları olup olmadığına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Tedavi genellikle çocuğun beslenme alışkanlıklarında ve fiziksel aktivitelerinde yapılan değişiklikleri içerir. Çocuk hem porsiyon hem de besin değeri bakımından doğru beslenmeli ve daha fazla hareket etmelidir. Bazı durumlarda tedavi türlü ilaçları veya kilo verme ameliyatını içerebilir.

Sağlıklı Beslenme

Obezite tedavisinde yapılan küçük değişiklikler bile çocuğun sağlığında büyük bir fark yaratabilir. Genellikle şeker, yağ ve kalorisi yüksek olan çerezler, krakerler gibi paketlenmiş gıdalar azaltılmalı, sağlıklı atıştırmalıklara yönelinmelidir. Şekerli içecekler yüksek kalorileri karşılığında az miktarda besin değeri sağlar. Bu nedenle bu tarz içeceklerden uzak durulmalıdır.

Çocukluk Çağında Obezite

Çocukluk Çağında Obezite

Bunların yanında televizyon ya da bilgisayar ekranının önünde yemek yemesi çocuğun hızlı yemesine ve tükettiği besin miktarının farkına varamamasına neden olabilir. Çocukların yetişkinler kadar besine ihtiyacı yoktur. Tabakta yemek bırakması anlamına gelse bile, çocuğun doyduğunda yemek yemeyi bırakmasına izin verilmelidir.

Fiziksel Aktivite

Özellikle çocuklar için sağlıklı bir kiloya ulaşmanın ve sabit tutmanın kritik bir parçası fiziksel aktivitedir. Fiziksel aktiviteler kalorileri yakar, kemikleri ve kasları güçlendirir ve çocukların gece iyi uyumasına ve gündüz uyanık kalmasına yardımcı olur.

Çocuklukta kurulan iyi alışkanlıklar ergenlikte görülen hormonal değişikliklere ve aşırı yemek yemeye neden olan sosyal etkilere rağmen çocukların ağırlıklarını korumalarına yardımcı olur. Aktif çocukların daha zinde yetişkinler olma olasılıkları daha yüksektir.

İlaçlar

Çocukluk çağında görülen obezitede genel kilo verme planının bir parçası olarak bazı durumlarda ilaç tedavisine başvurulması gerekebilir. Bu ilaçlar mutlaka doktor kontrolünde kullanılmalıdır, aksi takdirde ciddi komplikasyonlara neden olabilir.

Kilo Verme Ameliyatları

Kilo verme ameliyatları yaşam tarzı değişiklikleri ile kilo veremeyen ve obezite problemi yaşayan ergenler için bir seçenek olabilir. Cerrahi kilo verme işlemleri de her türlü ameliyatta olduğu gibi potansiyel riskler ve uzun vadede türlü komplikasyonlar görülme ihtimali taşımaktadır. Avantaj ve dezavantajlarının doktor  tarafından değerlendirilmesi gerekir.

Çocuğun kilosu, ameliyatın potansiyel risklerinden daha büyük bir sağlık tehdidi oluşturuyorsa doktor zayıflama ameliyatlarını önerebilir. Bunun yanında kilo verme ameliyatı mucize bir tedavi yöntemi değildir. Çocuğun ya da ergenin aşırı kilosunun tamamını kalıcı şekilde kaybedeceği anlamına gelmez ve sağlıklı bir diyet ve düzenli fiziksel aktivite ihtiyacının yerini alması mümkün değildir.

 

Köşe Yazısı: DR. İlker EMİRCAN

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.